Trudno jest oczekiwać od innych szacunku, jeśli nie szanujemy siebie samych. Bardzo często pracodawcy wykorzystują swoich pracowników lub traktują ich z góry i nie wynika to z ich złej natury. Jeśli dobrze się przyjrzymy atmosferze w naszej firmie to zaobserwujemy, że wobec niektórych pracowników szef zachowuje większy dystans i szacunek niż wobec innych. Wynika to z tego, jak sami pozwalamy siebie traktować. Jeśli przytrafiła nam się nowa praca w Ciechocinku, to spróbujmy wzbudzić w naszych pracodawcach należny nam szacunek poprzez odpowiednie zachowanie.
Kluczem do szacunku jest tutaj asertywność. Czasem dobrze jest swojemu szefowi odmówić – i oczywiście nie chodzi tu o odmowę wykonania polecenia służbowego. Pracodawca o wiele bardziej szanuje osoby, które same siebie szanują. Dla przykładu, pracodawca może poprosić nas o pozostanie po godzinach i chętnie będzie to wykorzystywał, gdy kilka razy z rzędu zgodzimy się na nadgodziny, choć jest nam to totalnie nie w smak. Możemy jednak grzecznie ale stanowczo odmówić nadgodzin stwierdzając, że mamy inne plany na popołudnie po pracy. Należy tu jednak podkreślić, że ze swoich zadań wywiążemy się w ramach swoich godzin pracy, a pozostałe chętnie odpracujemy następnego dnia roboczego. Da to pracodawcy wyraźną informację o tym, że szanujemy swój czas prywatny i wymagamy tego samego od innych.
Traktowanie innych z góry i systematyczna asertywność „dla zasady” może jednak nie być zbyt dobrze odbierana, dlatego pamiętajmy o utrzymaniu zdrowych granic.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną
Zostaw komentarz