Relacja pracownik-pracodawca bardzo często jest w Polsce niewłaściwie interpretowana. Kandydatom na pracę wydaje się, że skoro ktoś spośród wielu kandydatów na to stanowisko wybrał nas i płaci nam, to zawsze będzie on „górą” w stosunku do nas. Nie jest tak i na szczęście coraz więcej pracodawców zaczyna to rozumieć. W tej relacji my, jako pracownicy, dostarczamy pracodawcy czegoś, czego ten potrzebuje – dajemy mu własny czas, umiejętności i możliwości, za pomocą których ten zarabia pieniądze, a firma trzyma poziom.
Jeśli więc marzy nam się dobra praca w Chełmnie, musimy koniecznie nabyć swoistej pewności siebie. Pamiętajmy, że obecna praca nie jest jedyna na świecie i w krótkim czasie możemy ją zmienić na lepszą, gdyby nam przestała odpowiadać. Nasz pracodawca jest naszym pracodawcą– obowiązują go przepisy prawa pracy, dlatego warto je znać i umieć wykorzystać na swoją korzyść, gdy to konieczne.
Jeśli wykonujesz swoje obowiązki służbowe prawidłowo, wówczas żaden pracodawca nie powinien mieć do ciebie zastrzeżeń. Ale skoro od ciebie wymagają, to i ty masz prawo wymagać. Twój pracodawca ma wobec ciebie pewne obowiązki i musi się z nich wywiązywać. To właśnie prawo pracy określa, jakie powinny być wasze wzajemne relacje. Nie mogą one wykraczać poza stosunki służbowe. Dobrze, jeśli w pracy ze swoim szefem możesz porozmawiać o wszystkim, ale nie wolno zapominać, że jesteście w pracy, a to jest twój szef. Jeśli nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, powinieneś mu o tym przypomnieć i jasno nakreślić reguły waszej współpracy.
Nie szukaj pracy w pośpiechu
Zostaw komentarz