Województwo kujawsko-pomorskie boryka się z podstawowym problemem rozdrobnienia miejscowości mało zaludnionych. Pod kątem przyrodniczym to ogromny atut. To właśnie w okolicy Mroczy znajduje się Puszcza Białowieska i park krajobrazowy, obszary chronione, a jednocześnie piękne.
Pod względem jednak rynku pracy jest w tym miejscu bardzo niekorzystnie. Niewiele firm sytuuje się w takich zakątkach, bowiem liczba ludności gminy oscylująca wokół dziesięciu tysięcy to tyle co nic dla dużego zakładu produkcyjnego. Licząc nawet na okolicznych mieszkańców to w dalszym ciągu niewiele, zwłaszcza iż trzeba wziąć pod uwagę dojazdy do pracy. Tym samym praca w Mroczy to głównie praca w rodzimych, małych firmach. To zaś mocno ogranicza rozwój gospodarczy takich miejscowości jak Mrocza i inne miejscowości województwa. Wiele osób próbuje utrzymywać się z rolnictwa lub turystyki. Zarówno jednak pierwsza jak i druga branża bywają kapryśne i trudne.
Turystyka wydaje się być lepszym rozwiązaniem dającym pracę większej ilości osób, niemniej teren jaki zajmuje gmina Mrocza to prawie w trzech czwartych użytki rolne. Trudno byłoby pozostawić je ugorem. W wielu rodzinach kultywowana jest tradycja rolnicza, jednak rolnictwo rzadko jest uznawane za źródło dochodu i sposób na pracę. Być może jeszcze wróci czas, by żyć z rolnictwa i móc utrzymać rodzinę wyłącznie z upraw rolnych, hodowli zwierząt czy sadownictwa.
Prace tymczasowe
Zostaw komentarz