Miasto z tradycjami, które stawia na rozwój

Tuchola to stosunkowo niewielkie miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Mimo iż liczy zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców, jest siedzibą powiatu tucholskiego, co zobowiązuje do przeciwdziałania bezrobociu nie tylko w gminie, ale i na terenie całego powiatu.

Jednym z instrumentów rynku pracy jaki przynosi pozytywne rezultaty w zwalczaniu bezrobocia jest edukacja. Po pierwsze motywacyjna, szkolenia z umiejętności poszukiwania pracy, organizacji czasu itp., po drugie szkolenia zawodowe, na które wielu pracowników nie stać. Dzięki funduszom unijnym bezrobotni z Tucholi mogą uczestniczyć w kursach na operatorów koparek, czy pracowników budowlanych, cieśli, zbrojarzy zupełnie bezpłatnie. Co więcej firmy realizujące takowe projekty oferują stypendia wypłacane za obecność na kursach.

Tradycje miejskie Tucholi są bardzo mocno zakorzenione w świadomości mieszkańców. Stąd też jest tak wiele rodzimych punktów handlowych kultywujących tradycję handlu mieszczańskiego. Mimo wszystko konkurencja sieci dyskontów sprawia, iż niewielkie firmy nie jest stać na zatrudnienie pracownika w Tucholi. Z drugiej strony dyskonty i markety podkupują pracowników lokalnym przedsiębiorcom zapewniając załodze prywatne ubezpieczenia czy karty zniżkowe na ofertę kulturalną, sportową. To złożony problem, z jakim musi zmierzyć się nie tylko Tuchola, ale cały region. Sytuacja ulega zmianom, dzięki działaniom oddolnym jak i odgórnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *