Z jakimi problemami borykają się mieszkańcy Janikowa?

Niewielkie gminy województwa kujawsko-pomorskiego wciąż nie radzą sobie ze współczesnym rynkiem pracy. Mimo edukacji i promocji nowych form zatrudnienia, rozwijających się branż społeczeństwo bywa konserwatywne.

Janikowo to niewielka gmina licząca około dziewięciu tysięcy mieszkańców. Większość mieszkańców dojeżdża do pracy do Inowrocławia jak również innych miejscowości oferujących więcej miejsc pracy. Trudno szukać w Janikowie pracy dla specjalistów, funkcjonują tutaj pojedyncze firmy budowlane, ogrodnicze, handlowe i usługowe, niemniej to zbyt mało aby dać zatrudnienie w Janikowie wszystkim jego mieszkańcom.

Wiele działalności prywatnych to firmy jednoosobowe nie zatrudniające pracowników. Ponadto sporo rodzin zamieszkujących gminę utrzymuje się z pracy jednego z członków rodziny, który postanowił wyjechać do pracy kontraktowej poza granicami kraju. Taka struktura społeczna gminy nie napawa optymizmem i nie sprzyja rozwojowi. Niemniej rynek pracy w gminie Janikowo postępuje do przodu. Perspektywy zatrudnienia nie należą do najgorszych, aczkolwiek stopa bezrobocia bardzo powoli maleje.

Gmina wciąż boryka się z wieloma problemami trawiącymi rynek pracy. Jednym z nich jest szara strefa. Spora ilość osób szuka pracy wyłącznie fikcyjnie, podobnie bardzo dużą grupa pracodawców nie szuka pracowników, bowiem zatrudnia ich nielegalnie, bez umowy i odprowadzania składek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *