Problemy niewielkich gmin

Rynek pracy to ważny element życia społecznego. Nierozerwalnie związany z gospodarką i jej rozwojem, działaniami politycznymi i potencjałem mieszkańców gminy. W przypadku Gminy Chełmża sytuacja jest poważna. Odległość od Grudziądza, który również metropolią nie jest, sprawia iż miasto musi radzić sobie samo na własną rękę. Niewielkie firmy, które działają na terenie gminy nie są w stanie zapewnić wszystkim mieszkańcom pracy, zwłaszcza iż podejmowane działalności są ukierunkowane na poszczególne branżę, zaś mieszkańcy specjalizują się w bardzo różnorodnych zawodach i profesjach.

Problemy niewielkich gmin na rynku pracy wcale nie różnią się bardzo od miast większych. Pozornie wydaje się wszystkim, że w wielkim mieście o pracę jest łatwiej, że funkcjonuje więcej firm i jest większe zapotrzebowanie na siłę roboczą. Faktycznie jednak okazuje się, że poza większą podażą stanowisk pracy jest też większa konkurencja, wyższe wymagania pracowników i wiele innych kwestii problematycznych.

Chełmża nie jest jedyną gminą z takimi problemami, zarówno w  Polsce jak i w  województwie kujawsko-pomorskim. Kluczowym problemem staje się płaca. Polacy chcą pracować, mają motywację i chęci, również do nauki, rozwoju. Niestety to poważny problem, z jakim trudno się będzie nam uporać jeszcze przez kilka ładnych lat. Póki co możemy cieszyć się z faktu iż ożywienie gospodarcze stało się zauważalne przez pryzmat miejsc pracy, jakich przybyło. Pewnym ratunkiem dla mieszkańców jest migracja zarobkowa, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem może okazać się własny biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *