Powrót na rynek pracy

Kiedy z różnych przyczyn mamy przerwę w zatrudnieniu, dość trudno jest wrócić do branży. Przeciągające się bezrobocie to nic nadzwyczajnego. W niektórych zawodach wymaga to zrobienia kursów doszkalających, uaktualnienia wiedzy itp. Najczęściej z problemem powrotu na rynek pracy borykają się kobiety, które po okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego usiłują zatrudnić się ponownie.

Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby z dużą przerwą, nie tylko w swoim zawodzie, ale w ogóle. Zdarza się, iż wypracowaną pozycję zawodową trzeba zaczynać, budować od zera. Bywa i tak, że o wiele prościej jest zdobyć nowy zawód, przekwalifikować się, niżeli wrócić do profesji wcześniej wykonywanej. Nie tylko macierzyństwo sprawia, że ciężko powrócić. Również emigracja zarobkowa, która coraz częściej jest przypadłością mężczyzn bywa uciążliwa. Praca w Lubrańcu nie jest dostępna od ręki, na zawołanie.

Niewielka ilość ofert pracy powoduje, iż bezrobotnych jest zdecydowanie więcej niżeli wolnych stanowisk pracy. By zdobyć pracę, kandydat musi przekonać, że nadal jest zwarty i gotowy do pracy, że mu się nie odechce nagle pracy, że nadal pamięta i umie wykonywać pracę w danej profesji. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, preferowani są kandydaci, którzy płynnie zmieniają pracę. Długotrwale bezrobotni, zwykle traktowani są nieufnie. To trudna sytuacja dla obydwu stron, pracodawca ryzykuje przyjmując taką osobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *