Nie pozwól wchodzić sobie na głowę

Asertywność jest bardzo ciekawą cechą, która sprawia, że nabieramy większej pewności poprzez umiejętne odmawianie ludziom. Oczywiście nie należy mylić odmawiania wszystkim wszystkiego z asertywnością, która jest umiejętnością mądrego mówienia nie. Chodzi o to, by odmówić czegoś, co jest nam nie na rękę po to, żeby nie wykonywać czynności, które do nas nie należą, a które są nam kompletnie nie po drodze.

Czasem nasza praca w Gniewkowie wymaga tego, byśmy na przykład zostawali po godzinach. Bywa, że charakter pracy jest taki, że dopóki wszystko nie zostanie skończone, dopóty pracownicy nie opuszczą firmy. Jeśli wszyscy akceptują taki układ, wówczas jest to oczywiste i prawidłowe.

Jeśli jednak nie jest to odgórnie przyjęte, to nie pozwalaj sobie na pozostawanie po godzinach, gdy nie jest to absolutnie konieczne, i gdy inni nie zostają. W ten sposób nie pozwolisz sobie wejść na głowę. Niektórym osobom, szczególnie tym młodym, bardzo trudno jest o taką asertywność. Uważają one, że każda odmowa może zostać potraktowana jako atak przeciwko interesom szefa i mogą zostać za taki bunt zwolnione. W rzeczywistości jednak pracodawca nie ma prawa nam niczego takiego rozkazać. Jeśli spotka się z odmową, będzie musiał ją przyjąć lub spróbować w inny sposób nakłonić cię do zostania po godzinach jeśli mu na tym bardzo zależy.

Aby nie dać sobie wejść na głowę nie powinno się też robić więcej niż to, za co się ma płacone. Oczywiście bywają wyjątki od reguły, ale nakładanie na siebie więcej obowiązków niż to konieczne nie jest sposobem na wyrobienie sobie respektu szefa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *