Miasto żyjące transportem

Rynek pracy w małych miastach często skupia się na wybranych branżach, które są dla danego regionu tradycyjne lub wykorzystują lokalne zasoby naturalne. Czasem zasobem jest samo położenie. Sąsiedztwo szlaku handlowego to doskonała okazja na wykorzystanie jego atutów na lokalnym rynku pracy. Stąd też Świecie jest ośrodkiem handlowym, jak również bazą transportową.

Gmina miejsko-wiejska Świecie usytuowana jest na Pojezierzu Pomorskim. To wyjątkowe położenie w województwie, które zapewnia miastu dogodne warunki rozwoju zarówno w zakresie turystyki, produkcji roślinnej jak też handlu. Świecie to jedno z bardziej znanych miast na Kociewiu, odwiedzane przez wielu turystów. Zabytki Świecia przyciągają osoby przymierzające drogę z południa kraju na północ i nie tylko.

Praca w Świeciu dostępna jest w wielu firmach transportowych, które funkcjonują lokalnie w Dolinie Dolnej Wisły. Transport od wieków w Świeciu był mocną stroną miasta. Niegdyś dzięki transportowi szlakiem bursztynowym kwitł tutaj handel. Rzeka spławna pozwalała przemieszczać towary z południa Polski do Gdańska. Dziś jest podobnie, aczkolwiek to nie rzeką podróżują towary, tylko na kołach. Co prawda nie funkcjonują już spichlerze świeckie ani nie składuje się na zamku w Świeciu soli, to jednak miasto żyje z handlu, który rozwija się dzięki sieci dróg i transportowi lokalnemu. Oczywiście sposoby transportu ewoluują wraz z czasem i są coraz bardziej nowoczesne i ekologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *