Czy położenie miasta ma znaczenie?

Położenie miasta jest bardzo ważne dla jego gospodarki. Bliskość szlaków handlowych i łatwość dotarcia do głównych ośrodków zbytu niegdyś dawała miastu bogactwo. Dziś struktura bogactwa nieco się zmieniła z uwagi na większą mobilność, ale przede wszystkim na internet. Nie ma większego znaczenia czy Chodecz ma w sąsiedztwie autostradę, jeśli oferuje usługi księgowe online lub kreacje graficzne i doradztwo kredytowe. Oczywiście infrastruktura drogowa ma znaczenie dla innych branż.

Chodecz to jedna z gmin położonych na Pojezierzu Kujawskim. Podobnie jak wiele małych gmin również Chodecz boryka się z problemem bezrobocia. Praca w Chodczu jest trudna do znalezienia, jeśli nie chce się być przedsiębiorcą. Największym popytem cieszą się usługi rzemieślnicze, budowlane i z pogranicza wyposażenia i wykończenia wnętrz. Wciąż jest więcej chętnych na wykonanie schodów, poręczy, czy okiennic niżeli firm oferujących takie usługi.

Kujawsko-pomorskie podobnie jak i warmińsko-mazurskie słynie ze stolarstwa i usług pokrewnych. Przemysł drzewny jest tutaj wciąż rozwijany. Powstają fabryki mebli, jak i warsztaty rękodzieła meblowego. To bezrobocie w Chodczu wyzwoliło w wielu osobach talent do tworzenia własnymi rękoma rozmaitych produktów. Zwłaszcza kobiety zaczęły być kreatywne w tej kwestii i zarabiają na tworzeniu maskotek hand made, ozdób do domu, czy szyciu zasłon. Unikalne pomysły na biznes, jak chociażby sprzedaż roślin z ogrodu nie rodzą się bez przyczyny. A to właśnie z takich zalążków przedsiębiorczości rozwijają się ludzie sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *